Każdy kot drapie i nie ma się co łudzić, że kiedyś przestanie! Koty posiadają bowiem naturalną potrzebę drapania. Można powiedzieć, że próbując oduczać kota tego nawyku, to tak, jakby próbować oduczyć psa szczekania. Niemożliwe? No właśnie. Lepiej zatem zaakceptować kocią naturę, pogodzić się z tym faktem i kupić nowy element wyposażenia mieszkania – drapak. Odpowiednio dobrany ułatwi nam życie, a jednocześnie sprawi, że nasz pupil będzie mruczał z zadowolenia.

Dlaczego koty drapią?

Drapanie pomaga w pielęgnacji kocich pazurów, usuwając martwe warstwy łuski, pod którymi znajdują się nowe, ostrzejsze. Ułatwia również rozciąganie mięśni – to swego rodzaju gimnastyka, pomagająca rozluźnić mięśnie grzbietu, wyciągając łapy daleko w przód. Ale to nie wszystko. Drapanie służy kotom do oznaczania terytorium, gdyż przy kocich pazurach znajdują się gruczoły, wydzielające zapach, który informuje innych, że są niemile widziane w danym miejscu. To pozostałość po instynkcie dzikich kotów.

Na co zwrócić uwagę wybierając drapak?

Zanim odwiedzimy stronę https://panaqua.eu i dokonamy zakupu warto zapoznać się z kilkoma informacjami, które pomogą nam wybrać dobry drapak. Po pierwsze musi on posiadać dużą podstawę, która zapewni stabilność i bezpieczeństwo dla naszego kota. Dostępne są również modele mocowane do sufitu lub ściany. Po drugie, rozmiar drapaka powinien być dopasowany do wielkości pupila, tzn. musi być na tyle duży, by zwierzę mogło się swobodnie rozciągnąć na całą długość, wbijając w niego pazurki. Po trzecie znaczenie ma materiał, z jakiego wykonany jest drapak (zazwyczaj jest to sizal), a po czwarte musimy zaplanować, w jakim miejscu go postawimy. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele drapaków – pionowe, poziome, małe, duże – więc każdy właściciel kota bez trudu znajdzie taki, który będzie odpowiadał jego pupilowi. Jeśli nie wiemy jednak, jaki model wybrać, warto skorzystać z porady doświadczonych pracowników sklepu, np. Panaqua, by zrobić swojemu pupilowi najlepszy prezent.