Gwałtowny rozwój urządzeń multimedialnych sprawił, że nie wyobrażamy sobie dziś świata bez smartfonów, tabletów, laptopów a ostatnio także smartwatchy. Jesteśmy stale online, kontaktujemy się z wirtualnym światem na wiele sposobów, także głosowo. Praktycznie nie wychodzimy z domu bez słuchawek. To dzięki nim komunikacja jest łatwiejsza.

Do czego można używać słuchawek?

Oczywista wydaje się odpowiedź, że do słuchania. Do tego pierwotnie stworzono słuchawki. Dziś nadal przez nie słuchamy, ale w gruncie rzeczy ich przeznaczenie jest wielorakie. Słuchanie muzyki to jeden ze sposobów na wykorzystanie słuchawek. Można słuchać również audiobooków, wykładów, prelekcji – innymi słowy, uczyć się przez słuchawki. Wykorzystujemy je także do rozmów telefonicznych. Są idealne, gdy mamy coś do zrobienia i nie chcemy rezygnować z rozmowy telefonicznej. Nie zawsze można wykorzystać zestaw głośnomówiący. Używanie słuchawek jest uniwersalnym sygnałem dla otoczenia: zostawcie mnie, nie mam ochoty na rozmowę. Taki sygnał najczęściej wysyła się w środkach komunikacji publicznej, bywa też używany w czasie przerwy w pracy, szkole czy na uczelni. Kolor słuchawek też może wiele powiedzieć o człowieku. Za ich pomocą możemy wyrazić siebie, swoje gusta, preferencje, czasem przynależność do subkultury.

Jakie słuchawki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale można się pokusić o pewne prawidłowości. Na przykład słuchawki do telefonu powinny być małe, lekkie, najlepiej douszne lub dokanałowe. Ważne jest, by miały odpowiednio długi kabel, tak by telefon mógł znajdować się w kieszeni lub plecaku. Raczej nie poleca się zakładania słuchawek do telefonu schowanego do damskiej torebki. Słuchawki do telefonu powinny być wyposażone w mikrofon i przycisk pozwalający na odbieranie i kończenie połączeń. Słuchawki do komputera, w szczególności do gier, to na ogół słuchawki nauszne z miękkimi nakładkami gwarantującymi wygodę nawet przy długotrwałym używaniu. Do długiego słuchania muzyki dobrze jest postarać się o słuchawki, które nie wypuszczają dźwięków na zewnątrz. Warto też przemyśleć, czy lepsze będą tradycyjne słuchawki z kablem, czy nowoczesne słuchawki bezprzewodowe z modułem bluetooth (http://www.philips.pl/c-m-so/sluchawki/sluchawki-bluetooth/wszystkie). Te drugie zapewniają większą swobodę ruchów.

Zasięg słuchawek bezprzewodowych może sięgać kilkunastu metrów, gwarantuje to swobodne poruszanie się po domu. Dobrze sprawdzają się także przy uprawianiu sportu, nie ma ryzyka mimowolnego zaczepienia o kabel przy bieganiu, jeździe na rowerze, rolkach czy deskorolce.