Decydując się na wannę trzeba liczyć się z tym, że jej nieodłącznym elementem jest bateria. Jest ona bowiem podstawowym elementem wyposażenia, bez którego łazienka nie może funkcjonować. Wystarczy zapoznać się z ofertami producentów, by dostrzec, że rodzajów baterii wannowych jest bardzo dużo. Przy wyborze zatem największe znaczenia ma zazwyczaj cena i osobiste preferencje kupującego.

Bateria wannowa wolnostojąca

To opcja powszechnie uznawana za ekskluzywną. Wysokie baterie wolnostojące mocuje się w podłodze, zazwyczaj przy wolnostojących wannach. W tej grupie możemy wybierać spośród baterii jedno- i dwuuchwytowych oraz termostatycznych. Te ostatnie charakteryzują się tym, iż w zamontowanej głowicy termostatycznej, strumień ani temperatura wody nie zmieniają się, nawet jeśli nastąpi chwilowy spadek ciśnienia lub temperatury dopływającej wody ciepłej.

Bateria natynkowa i podtynkowa

Baterie ścienne natynkowe, oferowane np. przez Krzemień, są najpopularniejsze pośród wszystkich odmian. Występują one w dwóch formach: jedno- i dwuuchwytowej. Ta pierwsza pozwala na regulację strumienia wody i temperatury za pomocą jednej dźwigni. Jest to niezwykle wygodne i zdecydowanie bardzo ekonomiczne. Natomiast modele dwuuchwytowe posiadają dwa kurki regulacji wody – ciepłej i zimnej. Są bardziej wydajne, co skraca czas napełniania się wanny wodą. Z kolei baterie podtynkowe, dostępne na www.krzemien.pl montuje się tuż przed położeniem płytek. W tej opcji wanna napełnia się poprzez wylewkę wannową zamontowaną na ścianie lub przez zestaw odpływowo-przelewowy z funkcją napełniania przez przelew.

Bateria wannowa stojąca wielootworowa

Są osoby, którym nie podoba się bateria zamontowana w ścianie. Mogą wówczas zdecydować się na model stojący wielootworowy. Baterie taką montuje się w wyciętych w krawędziach wanny otworach. Ponieważ są one dość ciężkie, nie można ich montować na wszystkich wannach.