Od niedawna jesteś szczęśliwym właścicielem cukierni? Zastanawiasz się od czego zacząć, aby dobrze zorganizować pracę sobie i swoim pracownikom, a przy okazji zdobyć klientów? Sekret tkwi w doskonałym produkcie. Wobec tego, prócz wysokiej jakości wypieków i umiejętności cukierniczych, warto dysponować najlepszym sprzętem oraz oryginalnymi dekoracjami cukierniczymi. Bez tego ani rusz, bo czasy bitej śmietany, kilku wisienek i podpisu „Ania 9 lat” na torcie już minęły.

Po pierwsze: zachwycaj ozdobami

Tym, co liczy się w dzisiejszym cukiernictwie jest pomysłowość i umiejętność doboru dekoracji, kolorów i kształtów wypieku zgodnie z jego przeznaczeniem. Inaczej powinien wyglądać tort dla czteroletniego chłopca, inaczej dla czterdziestoletniego mężczyzny. Ciasta tego typu są specjalnie dedykowane dla solenizantów: np. dla dzieci pojawiają się w formie ulubionej bajkowej postaci, dla dorosłych w kształcie łódki na jeziorze (w zależności od zainteresowań, hobby). Na szczęście hurtownie cukiernicze oraz zakłady zajmujące się zaopatrzeniem sklepów ze słodkościami, oferują szeroki wybór produktów. W ich ofercie znajdują się m.in. masy cukrowe, opłatki dekoracyjne, rozmaite figurki, czekoladowe perełki, koraliki, konfetti, posypki.

Po drugie: używaj najlepszych narzędzi

Tak jak w pracy mechanika, stolarza, plastyka, czy kucharza, tak samo w pracy cukiernika ważny jest sprzęt. Chcąc tworzyć zachwycające słodkie dzieła sztuki, precyzyjne, szczegółowe dekoracje, potrzebujesz odpowiednich narzędzi i akcesoriów, które ułatwią pieczenie i ozdabianie. Dysponując różnymi workami do detali, zestawem końcówek, packami do krawędzi, wałkami do mas cukrowych, matami do koronek, wycinarkami kształtów, rolkami tnącymi, a także papilotkami, formami, blachami, stojakami, paterami, nożami i pędzelkami, praca będzie samą przyjemnością!

Więcej na Dekoracje cukiernicze – Savpol. Wejdź i sprawdź kompleksową ofertę.