Czasami wzięcie pożyczki pod zastaw to jedyna opcja, aby szybko pożyczyć dużą kwotę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że są to statystycznie najtrudniejsze do spłaty pożyczki i część osób je zaciągających ich nie oddaje.

A firmy pożyczkowe w umowach pożyczek pod zastaw nieruchomości mają zapisane prawo do przejęcia nieruchomości na własność lub natychmiastowej sprzedaży, pokrycia swojego długu i rozdysponowania reszty pieniędzy z transakcji na inne zobowiązania dłużnika. Co zatem trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

Nie da się ukryć, że pożyczki pod zastaw nieruchomości mają wiele zalet. Wiele osób nie decyduje się na taki rodzaj pożyczki z przymusu, ale ze względu na przykład na to, że koszty będą niższe niż pożyczki gotówkowej. A różnica jest spora, ponieważ można liczyć nawet na kilka razy niższe oprocentowanie. Jednak najczęstszym powodem wyboru tej formy pożyczki jest po prostu wyższa zdolność kredytowa niż proponowana przez parabank w oparciu o samo zaświadczenie o dochodach z tytułu pracy.

Pożyczyć pod zastaw nieruchomości można kwotę nawet sięgającą połowy wartości tejże nieruchomości, chociaż często parabanki wprowadzają ograniczenie do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taką pożyczką można nie tylko sfinansować na przykład zakup nowego samochodu, ale przede wszystkim spłacić długi w innych firmach pożyczkowych czy w bankach.

Dwa rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości

Rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości są dwa ze względu na treść i miejsce wpisu do hipoteki. Pierwszy rodzaj zabezpieczenia na hipotece to wpis w IV dziale Ksiąg Wieczystych, gdzie firma pożyczkowa jest wpisana jako wierzyciel hipoteczny. Oznacza to, że w wypadku niespłacenia pożyczki jak i innych długów to firma pożyczkowa, z którą podpisało się umowę na pożyczkę pod zastaw ma pierwszeństwo w zaspokojeniu swojego długu przed innymi wierzycielami np. komornikiem.

Drugi rodzaj pożyczki, czyli zabezpieczenia to wpisanie tzw. przewłaszczenia w II dziale Ksiąg Wieczystych. Tutaj firma pożyczkowa zostaje wpisana jako właściciel nieruchomości tylko na czas trwania umowy pożyczkowej, ale dokonuje się też wpisu w dziale III mówiącego o roszczeniu o zwrot nieruchomości tylko po spłaceniu pożyczki. Oznacza to, że jeśli pożyczkobiorca jej nie spłaci to firma pożyczkowa zostaje nadal i już na dobre właścicielem nieruchomości.

Umowę zawsze trzeba przeczytać przed podpisaniem

Czasami decyzję o pożyczce podejmuje się na szybko, ponieważ natychmiast potrzebne są pieniądze. Ale firmy pożyczkowe w wypadku niespłacenia pożyczki pod zastaw mają prawo taki zastaw zostawić dla siebie, a to oznacza, że pożyczkobiorca zostanie nie tylko z wpisanym długiem w bazy, ale też np. bez mieszkania. W umowie musi być zawarta tabela kosztów i opłat. Po jej analizie można zobaczyć rzeczywiste koszty i czy na pewno są one odpowiadające możliwością spłaty pożyczkobiorcy.

Warto też sprawdzić harmonogram spłat, bowiem może się okazać, że rata płatna jest przed otrzymaniem pensji z tytułu pracy. Można jeszcze wtedy zmienić termin wpłaty na wypadający w dniu wypłaty czy później, aby mieć pewność, że ratę się zapłaci w terminie.