Fontanna czekoladowa to ciekawa atrakcja pojawiająca się na przyjęciach, głównie na weselach. Ale coraz częściej wybierana jest także na eventy firmowe – bankiety i kongresy. Wbrew pozorom przypada do gustu nie tylko dzieciom, ale również pozostałym gościom. Ponadto to nie tylko ładna i efektowna, ale też bardzo smaczna atrakcja. Fontannę czekoladową można oczywiści wynająć, ale również można ją zakupić na przykład na www.sklep.savpol.pl.

Jak działa fontanna czekoladowa?

Zasada działania sprzętu jest bardzo prosta. Do pojemnika fontanny wlewa się przygotowaną wcześniej odpowiednią czekoladę, a ta następnie, za pomocą specjalnego mechanizmu zostaje zassana z dołu fontanny i przesuwana na najwyższy jej poziom. Z najwyższego piętra czekolada spływa na kolejne kaskady, by znów dotrzeć w obiegu zamkniętym do dolnej misy. Dodatkowo w podstawie urządzenia mieści się element grzewczy utrzymujący jej wysoką temperaturę, dzięki czemu czekolada ma tak aksamitną i gładką konsystencję. Gdy tylko czekolada zacznie wypływać z fontanny, można rozpocząć rozkoszowanie się jej smakiem. Bardzo ważne jest odpowiednie wypoziomowanie fontanny, aby czekolada spływała po niej równomiernie.

Czekolada i rodzaj przekąsek

Deserowa, mleczna i biała – to najpopularniejsze rodzaje czekolady. Wszystkie, najlepszej jakości proponuje firma Savpol. Do fontann używa się czekolad wysoko płynnych. Smak deserowej jest neutralny, a mlecznej słodki. I to właśnie czekolada mleczna wybierana jest najczęściej. Ponadto, jako jedyna będzie pasować do każdego rodzaju przekąsek, w przeciwieństwie do białej czy smakowej. Jeśli chodzi o przekąski, to najczęściej stosuje się owoce sezonowe – truskawki, ananasy, banany, melony, kiwi, jabłka, winogrona, brzoskwinie, śliwki. Chętnie sięga się także po przekąski suche, jak wafelki, kruche ciasteczka, biszkopty, rurki czy pianki.