Podróż samochodem poza granice kraju to wielka wygoda – można urządzić postoje w dowolnym momencie, a po drodze zwiedzić upatrzone zabytki czy atrakcje. Samochód umożliwia także wygodne spakowanie się i pozwala nie martwić się o bagaż. Warto jednak przygotować się na taką podróż.

Odmienne przepisy drogowe

Polskie prawo jazdy jest honorowane w każdym kraju Unii Europejskiej. Nie w każdym jednak obowiązują identyczne przepisy. Podstawowa różnica występuje już u naszych południowych sąsiadów, Czechów, którzy wymagają między innymi wożenia w samochodzie takiej liczby kamizelek odblaskowych, jak liczna jadących osób włącznie z kierowcą. Na drogach trzeba przestrzegać także nieco innych ograniczeń prędkości. Dokładne zapoznanie się z panującymi w danym kraju przepisami uchroni przed stresem i mandatem.

Przygotowanie samochodu

Przede wszystkim, przed wyruszeniem w daleką podróż trzeba sprawdzić stan techniczny auta, samemu lub najlepiej na stacji diagnostycznej. Podstawą są hamulce, poziom oleju oraz stan opon. To szczególnie ważne, gdy posiada się samochód o sporym przebiegu – lepiej dmuchać na zimne, niż borykać się z poważną awarią w nieznanym kraju. Opony powinny mieć dostateczną grubość bieżnika, a ciśnienie w nich panujące musi być bezpieczne.

Co jeszcze może się przydać? Z pewnością mapy, nawigacja i plan trasy. Warto poświęcić nieco czasu i zorientować się, czy na planowanej trasie przejazdu nie wykonuje się aktualnie jakichś dużych robót drogowych. W tym przypadku zapobiegliwość przekłada się zwykle na oszczędność czasu i nerwów – a przecież w letnich wyjazdach nie chodzi o to, by się stresować.

Sprawdź również jak bezpiecznie przewozić dziecko w fotelikach samochodowych RWF