Wielu z nas uwielbia podróże i przeróżne wyprawy. Najbardziej potrzebujemy wówczas dobrego plecaka turystycznego, który nie tylko pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, ale będzie także wygodny. Sprawdźmy zatem, na co zwracać szczególną uwagę podczas wybierania plecaka na wycieczkę.

Jak wybrać odpowiedni plecak sportowy?

  • Budowa plecaka

Wybierając plecak musimy zwrócić uwagę na jego budowę. Jest ona wyjątkowo ważna, ponieważ powinna być komfortowa i dopasowana do podróżującego.

  • Komory plecaka

Każdy plecak posiada komory – ich liczba jest uzależniona od jego wielkości. Optymalnym rozwiązaniem są dwie komory, które są w stanie pomieścić sporo rzeczy. Oddzielone komory to świetne rozwiązanie, ponieważ zapobiegają mieszaniu się naszego ekwipunku. Możemy także posegregować zawartość plecaka na rzeczy niezbędne i mniej ważne.

  • Komin i klapa plecaka

Komin to górna część komory plecaka, natomiast klapa pełni funkcję ochronną przed przedostaniem się do wnętrza wody. Dobrze, kiedy do klapy przymocowane są gumki lub troczki, które umożliwiają przypięcie do niej śpiwora. Przydatne są także kieszenie w klapie, ponieważ bardzo łatwo i poręcznie można wyjąć z nich rzeczy.

  • Kieszenie plecaka

Kieszenie plecaka są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają szybkie wyciąganie z nich niezbędnych rzeczy. Dodatkowo zwiększają także pojemność plecaka. Ciekawą opcją, wykorzystywaną w wielu modelach plecaków są odpinane kieszenie (używamy ich tylko, kiedy są potrzebne).

  • System wzmocnień w plecaku

Zamki, nici i klamry to bardzo ważne elementy plecaka, które stanowią jego system wzmocnień. Muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wody.

  • System nośny plecaka

System nośny pozwala na dopasowanie plecaka do naszej sylwetki. Składa się ze stelaża, szelek i paska biodrowego. Warto także zwrócić uwagę na to, aby plecak posiadał system wentylacji pleców. Dobry plecak powinien pasować do naszego wzrostu i budowy ciała. Ma przecież stanowić udogodnienie naszej wyprawy, a nie utrapienie.

  • Materiał plecaka

Materiał, z jakiego jest wykonany plecak powinien być najwyższej jakości – tylko taki daje nam gwarancję jego wytrzymałości. Tkaniny muszą być nie tylko mocne, ale także wodoodporne. Szeroki wybór plecaków od renomowanych marek znajdziemy, m.in. na stronie sklepu internetowego e-sporting.pl.

Pojemność plecaka

Pojemność plecaka to kluczowa kwestia. Przy jej wyborze powinniśmy kierować się rodzajem naszej podróży oraz czasem jej trwania – wówczas wiemy, ile rzeczy musimy zabrać.

  • Małe plecaki o pojemności 20-30 litrów sprawdzają się podczas krótkich wycieczek. Zmieścimy w nich głównie artykuły spożywcze i np. kurtkę.
  • Plecaki o pojemności 40-50 litrów sprawdzą się, kiedy wybieramy się na kilkudniową wycieczkę i musimy zabrać nieco więcej rzeczy.
  • Na dłuższe wędrówki, podczas których musimy mieć m.in. śpiwór, poleca się plecaki o pojemności 60 litrów.

 

Dobry i dopasowany plecak turystyczny to gwarancja udanej wyprawy. Powinien stanowić udogodnienie dla podróżującego i pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Pamiętajmy, aby podczas wyboru plecaka kierować się jego pojemnością, materiałem oraz całym systemem nośnym. Przemyślmy jakiego typu plecaka będziemy potrzebować podczas konkretnej podróży oraz jakie funkcje powinien spełniać.