Czy warto oszczędzać małe kwoty? Wiele osób nie zwraca uwagi na “drobne” i wydaje je – często na rzeczy zupełnie nieprzydatne. Robią tak, ponieważ odkładanie mniejszych kwot na koncie wydaje im się bezcelowe – niskie oprocentowanie lokat sprawia, że przybywa jedynie kilka złotych. Tymczasem wystarczy odłożyć miesięcznie 100 lub 200 złotych, aby odczuć poprawę płynności finansowej.

Przede wszystkim warto systematycznie oszczędzać, aby zawsze mieć odłożone pieniądze na tak zwaną “czarną godzinę” – czy to na wypadek utraty pracy, nagłej choroby lub zwyczajnie na nieprzewidziane wydatki. Rozsądniej i korzystniej jest odkładać co jakiś czas określoną kwotę, niż później kupować na kredyt. A jeśli dobrze zorganizuje się domowy budżet, odłożenie “kilku procent z wypłaty” wcale nie będzie takie trudne. Idealne do tego celu są konta oszczędnościowe, ich ranking znajdziesz tu: http://extralokaty.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/.

Ile chcesz zaoszczędzić?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: ile chcę zaoszczędzić? Czy jest to konkretna kwota potrzebna na zakup określonego produktu bądź usługi, czy też może chodzi o oszczędzan3ie “na przyszłość”?

Choć wydaje się, że odkładanie bez określonego celu i progu będzie łatwiejsze, okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Brak presji i motywacji powoduje, że zwyczajnie “nie chce się” oszczędzać. Dlatego za każdym razem trzeba określić sobie comiesięczną sumę, która lądować będzie na koncie bankowym.

Zaplanuj wydatki

Chyba większość z nas ma momenty, kiedy wpada w szał zakupowy i zapomina o limitach. Określony plan wydatków pomoże w ograniczeniu takich “szaleństw”. Należy zapisać sobie kwoty, które w danym miesiącu powinny zostać wydane na rachunki, jedzenie, ubrania i rozrywkę – teraz wystarczy postarać się pilnować listy.

Można też zastanowić się, czy dałoby radę zmniejszyć wydatki “sztywne”, czyli rachunki. Być może inny operator telefonii komórkowej oferuje korzystniejsze rozwiązanie, a firma energetyczna mogłaby zaproponować ciekawszą taryfę?

Nie zrażaj się

Choć początkowo oszczędności nie będą zbyt wielkie, nie warto się zniechęcać do systematycznego oszczędzania. Dzięki konsekwencji, regularne odkładanie określonych kwot zacznie wreszcie przynosić oczekiwane rezultaty.