Od wielu lat odkurzacz stanowi jeden z głównych sprzętów wyposażenia gospodarstw domowych. Chyba nikt nie wyobraża już sobie bez niego ani mniejszych, codziennych porządków ani tych większych, generalnych. Z biegiem lat na rynku pojawiają się oczywiście coraz to nowocześniejsze modele urządzeń służących odkurzaniu podłóg, dywanów i wszelkich innych zakamarków, w których zbiera się kurz. Chcąc wymienić swój odkurzacz na nowy stajemy więc przed dość trudnym wyborem. Na początku myślimy oczywiście „odkurzacz to odkurzacz”, lecz odwiedzając kolejne sklepy ze sprzętem AGD zaczynamy się gubić wśród ich olbrzymiej oferty. Dlatego dziś, przy pomocy www.sferis.pl podpowiadamy jak wybrać odpowiedni odkurzacz do domu.

Odkurzacze workowe czy bezworkowe?

Odkurzacze bezworkowe zyskują obecnie coraz większą popularność. Stąd też ich cena nie jest już tak wysoka, jak jeszcze kilka lat temu. Ich główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, nie wymagają wymiany worków. Konieczne jest natomiast systematyczne czyszczenie specjalnych filtrów oraz pojemników, do których zbierane są nieczystości. Skuteczność jednych i drugich urządzeń jest na równie wysokim poziomie. To od nas tak naprawdę zależy, czy wolimy raz na jakiś czas wymieniać worki (tu należy liczyć się z dodatkowymi kosztami) czy może czyści odkurzacz bezworkowy (jednorazowo wydać nieco większą sumę pieniędzy).

Jaka moc zapewni idealną czystość?

Jak podają specjaliści ze sklepu Sferis, najważniejszym parametrem każdego odkurzacza jest moc ssania (producenci rzadko podają ją na pudełku). Im większa moc ssania, tym lepsze urządzenie. A to dlatego, że wówczas jest w stanie poradzić sobie z najrozmaitszymi zabrudzeniami w naszych domach. Musimy jednak przy tym pamiętać, że moc powinno się dobierać pod konkretny rodzaj podłogi. Jeśli w mieszkaniu mamy głównie posadzki z płytek lub paneli nie ma sensu inwestować w tak wysokie parametry, które są szczególnie istotne w przypadku dywanów.

Czy filtry są potrzebne?

Na zastosowane w odkurzaczu filtry uwagę powinni zwrócić zwłaszcza alergicy uczuleni na kurz i roztocza. Współcześnie za najlepsze filtry uznaje się produkty HEPA, które zatrzymują ponad 90% alergenów.