Obrazowanie medyczne, to sposób przedstawienia w formie obrazów różnorodnych zmian, które zachodzą w ciele człowieka. Radiografia daje możliwość wglądu do wnętrza organizmu człowieka, bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego, do którego niezbędne jest podanie narkozy. Obrazy, jakie otrzymuje się dzięki badaniu radiograficznemu, wykorzystuje się do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych, a także edukacyjnych – najczęściej w szpitalach podczas praktyk lekarskich, aby zapoznać studentów z rozwiązaniami stosowanymi w medycynie. Badanie radiograficzne jest skoncentrowane głównie na obrazowaniu wyznaczonego przez lekarza specjalistę obszaru ciała człowieka przy wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego.

Po co mi zdjęcie rentgenowskie?

Zdjęcie rentgenowskie pomaga zwizualizować widoczność zmian w ciele człowieka, a co najważniejsze, pomaga wykryć schorzenia, które nie dają jednoznacznych objawów na co dzień – tutaj istotnym elementem jest analiza ilościowa oraz lokalizacja, czyli to, w którym miejscu znajdują się zmiany chorobowe. Na jakość obrazów medycznych składają się takie elementy, jak: kontrast, rozdzielczość, ostrość, poziom artefaktów, zaszumienie czy zniekształcenia przestrzenne.

Najpopularniejszy sprzęt radiograficzny

Sprzęt radiograficzny to podstawowy element do wykonywania wszelkiego rodzaju badań, które pomagają w szczegółowym zobrazowaniu różnorodnych chorób i schorzeń. Jednym z najpopularniejszych oprogramowań, które znajdują się w sprzętach radiograficznych jest tzw. DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine). Tego rodzaju system zapewnia profesjonalną wymianę informacji oraz danych w diagnostyce medycznej.

Szukasz profesjonalnych sprzętów medycznych? Zajrzyj na stronę https://actionmed.pl i zapoznaj się z szeroką ofertą produktów dla szpitali i aptek