Łazienka to przestrzeń, w której zazwyczaj spędza się najwięcej czasu o poranku oraz wieczorem. To miejsce, w którym dba się o higienę osobistą, pielęgnuje swoje ciało, a także relaksuje się i odpręża.

Ze względu na te wszystkie czynności, łazienka powinna być bezkompromisowo czysta. Niestety jest ona również pomieszczeniem, które ze względu na intensywne użytkowanie brudzi się najszybciej. Zaraz obok kuchni, jest strefą, o którą trzeba najbardziej się zatroszczyć.

Czystość w domu to zdrowie

Dbając o czystość w domu, dba się również o zdrowie swoje, a także innych domowników. W łazience tworzą się największe skupiska bakterii, szczególnie wokół deski i muszli klozetowej, odpływów wanny i brodzika, a także na powierzchniach fug i silikonów. To właśnie o te miejsca powinno zadbać się najbardziej, gdyż grzyby, pleśnie i mikroorganizmy mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najbardziej narażone są powierzchnie, które są mokre, ciepłe i ciemne. W łazience panuje podwyższona wilgotność, więc jest ona dodatkowym czynnikiem, który powoduje, że mikro-mieszkańcy lubią w niej się zadomowić.

Zachowując czystość w domu, można zminimalizować ich obecność. Szczególną uwagę należy również zwrócić na wnętrze głowicy prysznica, dywaniki łazienkowe, a także wszelkie trudno dostępne zakamarki. Łazienkę należy czyścić regularnie, możliwie jak najczęściej. Dzięki temu będzie w niej panować zdrowy klimat, a także jej użytkowanie będzie przyjemne. Zacieki od mydła na umywalce, kabinie prysznicowej i wannie, kamień na głowicy od prysznica i na bateriach, włosy w odpływach i na podłodze, pleśń na fugach, nie są pięknym elementem łazienki, więc należy troszczyć się o to, aby w niej ich nie było.

Ważne jest także, aby dbać o systematyczną zmianę ręczników, a do twarzy używać osobnego i również często go wymieniać.

Na stronie http://generalfresh.pl znajduje się wiele odświeżaczy i środków czystości – zobacz

Czystość w domu – jak ją zapewnić?

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele preparatów do czyszczenia. Również takie, które są specjalne dedykowane do łazienki. Wśród nich znajdują się środki na kamień i rdzę, dezynfekujące, przeznaczone do różnych powierzchni, na pleśń i grzyby, antybakteryjne. Dostępne są zarówno preparaty chemiczne, jak i ekologiczne, a wybór jest naprawdę ogromny.

Czy tylko preparatami można zadbać o czystość w domu? Świat się zmienia, a wraz z nim rozwijają się nowoczesne technologie, dzięki którym można zachować najwyższy standard higieny w pomieszczeniu łazienkowym. Firmy oferują płytki ceramiczne z antybakteryjną powłoką, które pozostają sterylne przez wiele dni bez czyszczenia. Można zakupić bezpieczne i praktyczne brodziki, które są odporne na szkodliwe promieniowanie UV, plamy, a także posiadają technologię, która zapobiega osadzaniu się kamienia i nalotu na elementach wyposażenia. Interesującym rozwiązaniem jest też antybakteryjna deska sedesowa, która dzięki technologi wykorzystującej srebro posiada właściwości bakteriobójcze.

Wybierając wyposażenie łazienki, należy robić to w sposób przemyślany. Powinno ono być odpowiednio wykończone, o dobrej konstrukcji i wykonane z materiałów, które są łatwe do czyszczenia. Najlepsze są powierzchnie gładkie, meble z jak najmniejszą liczbą zakamarków i załamań, ponadto powinny być odporne i trwałe. Nawet jeśli łazienka zostanie zaprojektowana z użyciem jak największej ilości technologi, to również należy w niej systematycznie sprzątać.

O czystość w domu można dbać różnymi sposobami, każdy więc może wybrać najlepszy dla siebie i zadbać o najwyższy poziom higieny w swojej łazience.