Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy? Parzenie i picie tego gorącego napoju jest dla ciebie prawdziwym rytuałem? Nie uznajesz tanich, przetworzonych i szkodliwych dla zdrowia kaw rozpuszczalnych? Poszukujesz prawdziwie aromatycznych naparów o intensywnym smaku? Kawa lavazza spełni wszystkie twoje oczekiwania. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

Pochodzenie

Lavazza to mieszanka najwyższej jakości arabiki (Coffea Arabica) i robusty (Coffea Cenephora). Ich krzewy rosną w strefie tropikalnej na wysokości od 200 do nawet 2000 m n.p.m. Dojrzałe owoce kawowca (zwane wiśnią), zbierane są dopiero, gdy przybiorą barwę ciemnożółtą lub czerwoną. Dzięki temu uzyskiwany jest jednorodny zbiór. W środku znajdują się cenne nasiona kawy.

Produkcja

Zebrane nasiona trafiają do jednego z pięciu zakładów produkcyjnych – do Włoch, Indii lub Brazylii. Tam poddawane są procesowi prażenia/palenia, mielenia, dekofeinizacji, konfekcjonowaniu – w zależności od późniejszego rodzaju kawy (ziarnista, mielona, w kapsułkach, bezkofeinowa).

Kilka faktów

Luigi Lavazza założył swoją firmę w 1895 roku w Turynie i po dziś dzień jest ona własnością jego rodziny. Lavazza, ze swoją długoletnią tradycją, jest jedną z najlepszych kaw na świecie. Stała się też symbolem włoskiej kawy. Każdego dnia wypijanych jest 17 miliardów filiżanek tego aromatycznego napoju, który dostępny jest w sklepach i kawiarniach w ponad 90 krajach. Lavazza pochwalić się może także siecią 50 ośrodków szkoleniowych.

Prosty wybór

Wobec tego, nie masz już chyba żadnych wątpliwości jaką kawę wybrać. Kawa Lavazza to tradycja, wysoka jakość i innowacyjność w jednym. Żadna inna kawa nie zapewni ci tak intensywnych smakowych doznań. Stawiając na Lavazze masz także pewność, że sięgasz po najwyższej jakości ziarna.