Korzyści, jakie niesie za sobą audyt energetyczny sprawiają, że dziś na jego wykonanie decydują się już nie tylko najwięksi przedsiębiorcy, których zobowiązuje do tego ustawa. Zanim jednak skontaktujemy się ze specjalistami odpowiedzialnymi za przygotowanie takiej ekspertyzy, powinniśmy zorientować się, czym się ona charakteryzuje.

Audyt energetyczny krok po kroku

Audyt energetyczny składa się z kilku etapów, zawsze jednak rozpoczyna go ustalenie rzeczywistych kosztów ogrzewania. Wymaga to nie tylko oceny zapotrzebowania na ciepło, ale i określenia, czy i w jakim stopniu sprawny jest system grzewczy. Dopiero po zebraniu tego rodzaju danych można przystąpić do obliczenia zużycia ciepła, z jakim mamy do czynienia w sezonie grzewczym.

Na podstawie danych zebranych na tym etapie można już dokonać oceny stanu technicznego budynku, warto jednak pamiętać, że to nie ona jest celem nadrzędnym audytu energetycznego. Znacznie ważniejsze jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jakie prace remontowe należy podjąć, aby stan ten poprawić, często okazuje się bowiem, że właściciel budynku nie jest w ogóle świadomy tego, jak duży wpływ na koszty ogrzewania mają pozornie mało istotne usterki.

Sugestie dotyczące ewentualnych prac remontowych są ważne, nie są one jednak wcale jedynym zadaniem, jakie czeka na audytorów. Na jednym z ostatnich etapów prac muszą oni wskazać konkretne rozwiązania, w tym i przedsięwzięcia termomodernizacyjne, dzięki którym możliwe stanie się obniżenie kosztów. Tu duże znaczenie mają założenia budżetowe samego inwestora, a dobrze wykonany audyt nie powinien odbiegać od nich w rażący sposób.

Sprawdź ofertę na: Audyty energetyczne – unicon-termo.pl