Jednym z najbardziej wymagających gatunków dla klawiatury są produkcje wyścigowe. Jak na przykład zasymulować różne poziomy wychylenia pedału gazu lub pozwolić regulować moc hamulca ręcznego? Dla obu anonsowanych problemów znaleziono rozwiązania, które z klawiatury robią przednią kierownicę do samochodu
.
Minimalne zmiany w odchyleniu klawisza może zarejestrować jedynie klawiatura jednego typu. Chodzi o pomysły skupiające się na mocnych stronach przełączników mechanicznych. Pierwsza lepsza klawiatura mechaniczna nie zastąpi jednak pedałów w grach wyścigowych. Musicie jej podarować alternatywne klawisze, które będą rejestrować odchylenie co do milimetra. Są to specjalne klawisze do wyścigów, a montujecie je w miejsce standardowego układu WASD. Opisane rozwiązanie działa w zasadzie identycznie jak spusty w padach dla graczy. Pozwala ono regulować nie tylko siłę przyspieszenia, ale jest też wiarygodnym narzędziem do uzyskania realistycznego efektu hamowania. Do alternatywnych klawiszy zalecamy kupno metalowych nakładek. Wtedy nie będziecie wymieniać ich co kilka miesięcy. Nakładki są niezniszczalne i produkuje się je we wzorach przypominających metalowe pedały aut wyścigowych. Aby móc rozważać taki model, musicie pamiętać, że możliwy jest tylko w konkretnych klawiaturach mechanicznych.

Co jeszcze denerwuje lub ogranicza graczy podczas ścigania na PC? Ważne osobistości ze świata gier często wymieniają niemożność dosyć szybkiej zmiany biegów w trybie manualnym. Rzeczywiście większość sprzętu nie oferuje niczego, co by do tego zadania pasowało. Kilka modeli mniej znanych marek z regionu Pacyfiku, potrafi jednak przesłać do Polski sprzęt z zmodyfikowanymi bokami. Dzięki panelom dotykowym rozmieszczonym po bokach, biegi można zmieniać w samochodach wyścigowych za pomocą najmniejszych palców obu dłoni. Nie znaleźliśmy w kraju jeszcze materiałów opisujących testy wspomnianego rozwiązania, ale na filmach znalezionych w sieci wygląd ono na skuteczne.

Klawiatura mechaniczna pomoże w przezwyciężeniu barier w grach, gdzie ścigacie się na asfaltowych drogach, jednak trasy rajdowe to już inna bajka. Potrzebny jest inny kaliber sprzętu. W grach rajdowych jak na razie klawiatura komputerowa nie zastąpi w pełni kierownicy.